Popularizace
Vědci objevili unikátního brouka uloženého v maďarském jantaru z doby dinosaurů Žurnál Online + rozhovor pro Radiožurnál (mp3)
Vědci objevili zcela unikátní linie brouků uložené v miliony let starém jantaru PřF UP + rozhovor pro ČT24 (čas 24:57)
Vědci úspěšně zrekonstruovali tajemné brouky z období dinosaurů PřF UP
Vědci objevili v nitru brazilského pralesa dosud neznámou vývojovou větev brouků PřF UP
Vědci pomocí DNA rozluštili příbuzenské vztahy unikátní skupiny brouků z Blízkého východu Žurnál Online
Objev unikátního světélkujícího brouka odhaluje evoluci bioluminiscence u kovaříků Žurnál Online
Přednášky členů katedry na nejrůznějších akcích zvyšují povědomí o výzkumných aktivitách na katedře zoologie, představují veřejnosti práci zoologů a umožňují vzdělávat i zájemce o biologii mimo akademickou sféru. Tyto aktivity nedílně patří k činnosti členů katedry.
Milan Veselý
- 18. 1. 2018 – Česká entomologická společnost: Brazílie není jen Amazonie
- 10. 4. 2017 – Greenhorns Shop Zlín: Bali – příroda a podmořský svět
- 30. 3. 2017 – Muzeum Jihovýchodní Moravy Zlín: Za plazy a obojživelníky do pralesů Střední Ameriky
- 12. 1. 2017 – Česká entomologická společnost: Do Darienu s nasazením života
- 26. 1. 2017 – Vertikon Zlín: Za novými druhy do panamských pralesů
Ivana Fellnerová
- 17. a 18. 3. 2018 – Dny mozku v Pevnosti poznání: Moje paměť: Hrůza!(?)
- 23. 5. 2017 – Workshop pro členy ČSTPMJ v Pevnosti poznání: Mozek, řeč neuronů a paměť
- 16. 3. 2017 – Národní týden trénování paměti, PřF UP OL: Moje paměť: Hrůza!(?)
- 18. 3. 2017 – Národní týden trénování paměti v Pevnosti poznání: Moje paměť: Hrůza!(?)
Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého, Pevnost poznání je unikátním místem pro neformální vzdělávání. Na rozdíl od všech moderních science center v České republice i ve světě, muzeum Pevnost poznání bylo vybudováno v areálu Korunní pevnůstky rekonstrukcí vzácné dřevěné historické stavby. Zatímco ještě v r. 1857 byla budova součástí bastionové pevnosti a skladovala se v ní dělostřelecká technika a munice, od r. 2015 je centrem popularizačních aktivit Univerzity Palackého a vyhledávaným místem zábavy, vzdělání i odpočinku. Půvabně se zde prolíná bohatá minulost s dynamickou současností a Pevnost tak oplývá potenciálem bavit všechny věkové kategorie. Od školáků přes vysokoškolské studenty až po rodiny s dětmi či seniory.
V muzeu se kromě několika sálů, planetária, laboratoří a výtvarné dílny nachází čtyři hlavní expozice: historicky zaměřená expozice Věda v pevnosti, zoologicky, ekologicky a geograficky zaměřená expozice Voda v krajině, Rozum v hrsti – expozice zaměřená na biologii člověka, činnost mozku a hlavolamy. Poslední expozice Světlo a tma prezentuje na mnoha atraktivních exponátech vlastnosti světelného záření. http://www.pevnostpoznani.cz/expozice/
U zrodu muzea stálo několik členů Katedry zoologie; navrhovali strukturu biologicky zaměřených expozic, jednotlivých exponátů a stále pracují na inovacích, rozšiřování i tvorbě nových exponátů a vzdělávacích programů:
- Uvírová, V. Uvíra, A. Vláčilová, E. Tošenovský: práce v expozici „Voda v krajině“ (návrhy a inovační rozvoj exponátů Koryto řeky, Podmořská jeskyně, Pískovna a další).
- Fellnerová: práce v expozici „Rozum v hrsti“ (návrhy a inovační rozvoj exponátu Mozek, Oko, interaktivní stavebnice Krvinky a další)
Muzeum poskytuje ideální možnost zapojení také pro studenty formou placených animátorů, popř. vedoucích přírodovědných kroužků a letních příměstských táborů. Dále je možnost, ve vazbě na muzeum, řešit Bc. resp. DP. http://www.pevnostpoznani.cz/muzeum-vedy/
(natočená ve spolupráci s Pevností poznání)
1. Jak (ne)funguje náš mozek
2. Paměť a jak na ni vyzrát
3. Mozek dokonalý i chybující
4. Exponát mozek
5. Kovidová trilogie (P, M, K) na jedno písmeno – dostupné zde
(vhodné pro žáky a studenty všech úrovní i pro širokou veřejnost)
Navštivte interaktivní expozici Příroda Olomouckého kraje, ověnčenou cenou Gloria Musealis za nejlepší expozici v Česku. Můžete zde poznávat a objevovat celou řadu rostlin a živočichů v jejich přirozeném prostředí a to vše v duchu Komenského „škola hrou“. Pro studenty UP každou středu volný vstup.
Představujeme spektrum popularizačních akcí, na kterých se organizačně podílejí členové Katedry zoologie a které poskytují uplatnění také biologicky zaměřeným studentům.
(vhodné pro žáky a studenty všech úrovní i pro širokou veřejnost)
Noc vědců – to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete – návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat fascinující a inspirující svět vědy
Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, do které se každoročně, jednu říjnovou noc zapojuje řada českých měst, vědeckých a vzdělávacích institucí. V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst (v r. 2018 celkem 15) a institucí (v r. 2018 celkem 30).
V Olomouci se tradičně do akce zapojuje interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání, Přírodovědecká fakulta, Fakulta tělesné kultury, Filozofická fakulta, Pedagogická fakulta, Cyrilometodějská teologická fakulta a Lékařská fakulta. Bohatý program pro celou rodinu v posledních letech probíhá také ve Vědeckotechnickém parku UP, v Aplikačním centru BALUO a ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Na prezentaci biologicky zaměřených stanoviště se podílejí i akademičtí pracovníci a doktorandi Katedry zoologie (Uvírová, Fellnerová, Čelechovský, Ondrová-Nyklová). Studenti biologických oborů mají možnost se do organizace Noci vědců zapojit jako pomocníci.
(vhodné pro žáky a studenty všech úrovní i pro širokou veřejnost)
Akce probíhá každoročně v polovině května. Během pátku a následujícího víkendu se otevřou brány Přírodovědecké fakulty a Pevnosti poznání (interaktivní muzeum vědy UP OL). Žáci, studenti i široká veřejnost si může u mnoha stánků a interaktivních expozic seznámit se zákonitostmi i zajímavostmi přírodních věd. Návštěvníci si mohou vyzkoušet řadu experimentů a nahlédnout do akademického prostředí vědy a výzkumu.
Biologicky zaměřená stanoviště odborně garantují i akademičtí pracovníci a doktorandi Katedry zoologie (Uvírová, Fellnerová, Čelechovský, Ondrová-Nyklová). Studenti biologických oborů mají možnost se do organizace Veletrhu zapojit jako pomocníci.
https://www.upol.cz/nc/kalendar/akce/cal/2018/06/15/event/tx_cal_phpicalendar/1596/
(určeno pro žáky ZŠ)
Dětská univerzita nabízí jedinečnou příležitost pro školáky ve věku 8 – 12 let vyzkoušet si studium na vysoké škole včetně slavnostních aktů imatrikulace i promoce. Jejím cílem je ve dvou semestrech (zimní a letní) přiblížit vědu dětem a seznámit je s fakultami olomoucké univerzity. Olomouckou Dětskou univerzitu každoročně absolvuje přibližně 100 žáků. Přednášky se konají jednou týdně (vždy ve středu odpoledne) a jsou interaktivní; Mají formu hry, přičemž snahou vyučujících je děti zaujmout, umožnit jim nahlédnout pod pokličku nejrůznějších vědních oborů a zbavit je tak obav ze studia. Kromě řady zážitků a poznatků obdrží každý z dětských účastníků na památku diplom o absolvování Dětské univerzity.
Mezi lektory a přednášející Dětské univerzity patří i členové Katedry zoologie (Fellnerová, Uvírová). Studenti katedry mají možnost přispět svými nápady i podílet se na organizaci Dětské univerzity.
(určeno pro studenty středních škol)
Pro zájemce ze strany středních škol organizují členové katedry příležitostně (po předchozí domluvě) přednášky a exkurze po pracovištích Katedry zoologie a výukových prostorách PřF. Např.
- Červen 2018 – exkurze pro 15 studentů Gymnázia Uherské Hradiště (zajišťoval J. Bezdíček, O. Kapuš, A. Čelechovský)
- Květen 2018 – interaktivní přednáška „Typy paměti a základní paměťové techniky“ pro 28 studentů na Gymnáziu Čajkovského Olomouc (přednášející I. Fellnerová)
- Leden 2018 – exkurze pro 18 studentů Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově (zajištovali Bezdíček, A. Čelechovský, V. Uvíra, V. Bičík)
- Duben 2017 – interaktivní přednáška „Smysly dokonalé i chybující“ pro 28 studentů Gymnázia Čajkovského Olomouc v Pevnosti poznání (přednášející I. Fellnerová)
- Listopad 2017 – interaktivní přednáška „Řeč neuronů a základní paměťové techniky“ pro 32 studentů Gymnázia Čajkovského Olomouc v Pevnosti poznání (přednášející I. Fellnerová)
- Říjen 2016 – přednáška pro talentované SŠ studenty a úspěšné řešitele krajských kol Biologické olympiády (přednášející J. Bezdíček)
- Říjen 2016 – přednáška pro talentované SŠ studenty a úspěšné řešitele krajských kol Biologické olympiády (přednášející M. Veselý)
(určeno pro seniory nad 50 let)
Univerzita třetího věku (U3V) je specifickou součástí celoživotního vzdělávání. Představuje jednu z možností kvalitního naplnění volného času, eliminuje sociální vyloučení seniorů a do jisté míry je zárukou jejich autonomie a integrace do společnosti, umožňuje navazování nových přátelství, překonávání pocitu osamělosti, izolovanosti či nepotřebnosti osob vyššího věku. Program U3V aktivizuje starší dospělé a seniory, pomáhá udržet jejich psychickou a fyzickou svěžest, zpřístupňuje jim vhodnou formou nové poznatky, vědomosti a dovednosti, které mohou využívat nejen pro svůj osobní rozvoj.
U3V při Univerzitě Palackého v Olomouci je nejstarší univerzitou svého druhu v naší republice, vznikla již v roce 1986 jako první v tehdejším Československu. Postupně se stala nedílnou součástí vzdělávacích, vědeckovýzkumných a společensko-kulturních aktivit Univerzity Palackého. Univerzita třetího věku při Univerzitě Palackého je organizována a realizována na seriózním odborném základu, což je jistě zárukou její další úspěšné budoucnosti. U3V připravuje nejrůznější edukační aktivity pro seniory – od klasických forem vzdělávání (bližší informace naleznete v sekci Informace o studiu), přes aktivizační programy zaměřené na zdravý životní styl ve vyšším věku (bližší informace naleznete v sekci Akce) až po nejrůznější animační aktivity určené věkové kategorii 50+ (bližší informace naleznete v sekci Aktuality). Standardní délka studia na U3V je tři roky (bližší informace naleznete v sekci Informace o studiu). Harmonogram U3V se řídí harmonogramem akademického roku (bližší informace naleznete v sekci Rozvrhy). Vyučujícími na U3V jsou profesoři, docenti, odborní asistenti a lektoři Univerzity Palackého v Olomouci a také významní odborníci z praxe (bližší informace naleznete v sekci Náležitosti studia a Obecné informace).
Mezi lektory a přednášející Univerzity 3. věku patří již tradičně i členové Katedry zoologie (Fellnerová, Uvírová, Bezdíček, Čelechovský, Veselý).
(určeno pro seniory nad 50 let)
Stále oblíbenější programový cyklus pro seniory je pořádán Spolkem Pro poznání ve spolupráci s interaktivním muzeem vědy Pevnost poznání. Blízká setkání 3. věku je komplexní kurz zaměřený na trénování paměti, fyziologii lidského těla, fyzioterapii, ale i na řadu dalších aktivit. Tento promyšlený vzdělávací celek posiluje nejen kognitivní funkce, ale pomáhá udržet seniory po všech stránkách aktivní.
Kurzy probíhají ve třech, volně na sebe navazujících semestrech, z nichž každý trvá dvanáct týdnů. Každý kurz je založen na osobním přístupu profesionálních lektorů a nese se v duchu přátelské atmosféry.
Garantem a jedním z lektorů je předsedkyně organizujícího spolku Pro poznání, I. Fellnerová. Do organizace kurzu se mohou zapojit také studenti formou placené výpomoci.
Popularizační akce (pro žáky, studenty i veřejnost)
Představujeme spektrum popularizačních akcí, na kterých se organizačně podílejí členové Katedry zoologie a které poskytují uplatnění také biologicky zaměřeným studentům.
Noc vědců
(vhodné pro žáky a studenty všech úrovní i pro širokou veřejnost)
Noc vědců – to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete – návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat fascinující a inspirující svět vědy
Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, do které se každoročně, jednu říjnovou noc zapojuje řada českých měst, vědeckých a vzdělávacích institucí. V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst (v r. 2018 celkem 15) a institucí (v r. 2018 celkem 30).
V Olomouci se tradičně do akce zapojuje interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání, Přírodovědecká fakulta, Fakulta tělesné kultury, Filozofická fakulta, Pedagogická fakulta, Cyrilometodějská teologická fakulta a Lékařská fakulta. Bohatý program pro celou rodinu v posledních letech probíhá také ve Vědeckotechnickém parku UP, v Aplikačním centru BALUO a ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Na prezentaci biologicky zaměřených stanoviště se podílejí i akademičtí pracovníci a doktorandi Katedry zoologie (Uvírová, Fellnerová, Čelechovský, Ondrová-Nyklová). Studenti biologických oborů mají možnost se do organizace Noci vědců zapojit jako pomocníci.
Veletrh vědy
(vhodné pro žáky a studenty všech úrovní i pro širokou veřejnost)
Akce probíhá každoročně v polovině května. Během pátku a následujícího víkendu se otevřou brány Přírodovědecké fakulty a Pevnosti poznání (interaktivní muzeum vědy UP OL). Žáci, studenti i široká veřejnost si může u mnoha stánků a interaktivních expozic seznámit se zákonitostmi i zajímavostmi přírodních věd. Návštěvníci si mohou vyzkoušet řadu experimentů a nahlédnout do akademického prostředí vědy a výzkumu.
Biologicky zaměřená stanoviště odborně garantují i akademičtí pracovníci a doktorandi Katedry zoologie (Uvírová, Fellnerová, Čelechovský, Ondrová-Nyklová). Studenti biologických oborů mají možnost se do organizace Veletrhu zapojit jako pomocníci.
https://www.upol.cz/nc/kalendar/akce/cal/2018/06/15/event/tx_cal_phpicalendar/1596/
https://www.facebook.com/veletrhvedy/
Dětská univerzita
(určeno pro žáky ZŠ)
Dětská univerzita nabízí jedinečnou příležitost pro školáky ve věku 8 – 12 let vyzkoušet si studium na vysoké škole včetně slavnostních aktů imatrikulace i promoce. Jejím cílem je ve dvou semestrech (zimní a letní) přiblížit vědu dětem a seznámit je s fakultami olomoucké univerzity. Olomouckou Dětskou univerzitu každoročně absolvuje přibližně 100 žáků. Přednášky se konají jednou týdně (vždy ve středu odpoledne) a jsou interaktivní; Mají formu hry, přičemž snahou vyučujících je děti zaujmout, umožnit jim nahlédnout pod pokličku nejrůznějších vědních oborů a zbavit je tak obav ze studia. Kromě řady zážitků a poznatků obdrží každý z dětských účastníků na památku diplom o absolvování Dětské univerzity.
Mezi lektory a přednášející Dětské univerzity patří i členové Katedry zoologie (Fellnerová, Uvírová). Studenti katedry mají možnost přispět svými nápady i podílet se na organizaci Dětské univerzity.
https://veda.upol.cz/vedapro-vsechny/detska-univerzita/
Exkurze a přednášky pro středoškoláky
(určeno pro studenty středních škol)
Pro zájemce ze strany středních škol organizují členové katedry příležitostně (po předchozí domluvě) přednášky a exkurze po pracovištích Katedry zoologie a výukových prostorách PřF. Např.
- Červen 2018 – exkurze pro 15 studentů Gymnázia Uherské Hradiště (zajišťoval J. Bezdíček, O. Kapuš, A. Čelechovský)
- Květen 2018 – interaktivní přednáška „Typy paměti a základní paměťové techniky“ pro 28 studentů na Gymnáziu Čajkovského Olomouc (přednášející I. Fellnerová)
- Leden 2018 – exkurze pro 18 studentů Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově (zajištovali Bezdíček, A. Čelechovský, V. Uvíra, V. Bičík)
- Duben 2017 – interaktivní přednáška „Smysly dokonalé i chybující“ pro 28 studentů Gymnázia Čajkovského Olomouc v Pevnosti poznání (přednášející I. Fellnerová)
- Listopad 2017 – interaktivní přednáška „Řeč neuronů a základní paměťové techniky“ pro 32 studentů Gymnázia Čajkovského Olomouc v Pevnosti poznání (přednášející I. Fellnerová)
- Říjen 2016 – přednáška pro talentované SŠ studenty a úspěšné řešitele krajských kol Biologické olympiády (přednášející J. Bezdíček)
- Říjen 2016 – přednáška pro talentované SŠ studenty a úspěšné řešitele krajských kol Biologické olympiády (přednášející M. Veselý)
Univerzita 3. věku
(určeno pro seniory nad 50 let)
Univerzita třetího věku (U3V) je specifickou součástí celoživotního vzdělávání. Představuje jednu z možností kvalitního naplnění volného času, eliminuje sociální vyloučení seniorů a do jisté míry je zárukou jejich autonomie a integrace do společnosti, umožňuje navazování nových přátelství, překonávání pocitu osamělosti, izolovanosti či nepotřebnosti osob vyššího věku. Program U3V aktivizuje starší dospělé a seniory, pomáhá udržet jejich psychickou a fyzickou svěžest, zpřístupňuje jim vhodnou formou nové poznatky, vědomosti a dovednosti, které mohou využívat nejen pro svůj osobní rozvoj.
U3V při Univerzitě Palackého v Olomouci je nejstarší univerzitou svého druhu v naší republice, vznikla již v roce 1986 jako první v tehdejším Československu. Postupně se stala nedílnou součástí vzdělávacích, vědeckovýzkumných a společensko-kulturních aktivit Univerzity Palackého. Univerzita třetího věku při Univerzitě Palackého je organizována a realizována na seriózním odborném základu, což je jistě zárukou její další úspěšné budoucnosti. U3V připravuje nejrůznější edukační aktivity pro seniory – od klasických forem vzdělávání (bližší informace naleznete v sekci Informace o studiu), přes aktivizační programy zaměřené na zdravý životní styl ve vyšším věku (bližší informace naleznete v sekci Akce) až po nejrůznější animační aktivity určené věkové kategorii 50+ (bližší informace naleznete v sekci Aktuality). Standardní délka studia na U3V je tři roky (bližší informace naleznete v sekci Informace o studiu). Harmonogram U3V se řídí harmonogramem akademického roku (bližší informace naleznete v sekci Rozvrhy). Vyučujícími na U3V jsou profesoři, docenti, odborní asistenti a lektoři Univerzity Palackého v Olomouci a také významní odborníci z praxe (bližší informace naleznete v sekci Náležitosti studia a Obecné informace).
Mezi lektory a přednášející Univerzity 3. věku patří již tradičně i členové Katedry zoologie (Fellnerová, Uvírová, Bezdíček, Čelechovský, Veselý).
Blízká setkání 3. věku
(určeno pro seniory nad 50 let)
Stále oblíbenější programový cyklus pro seniory je pořádán Spolkem Pro poznání ve spolupráci s interaktivním muzeem vědy Pevnost poznání. Blízká setkání 3. věku je komplexní kurz zaměřený na trénování paměti, fyziologii lidského těla, fyzioterapii, ale i na řadu dalších aktivit. Tento promyšlený vzdělávací celek posiluje nejen kognitivní funkce, ale pomáhá udržet seniory po všech stránkách aktivní.
Kurzy probíhají ve třech, volně na sebe navazujících semestrech, z nichž každý trvá dvanáct týdnů. Každý kurz je založen na osobním přístupu profesionálních lektorů a nese se v duchu přátelské atmosféry.
Garantem a jedním z lektorů je předsedkyně organizujícího spolku Pro poznání, I. Fellnerová. Do organizace kurzu se mohou zapojit také studenti formou placené výpomoci.
http://www.pevnostpoznani.cz/pro-seniory/#info
Akce a výstavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc
(vhodné pro žáky a studenty všech úrovní i pro širokou veřejnost)
Navštivte interaktivní expozici Příroda Olomouckého kraje, ověnčenou cenou Gloria Musealis za nejlepší expozici v Česku. Můžete zde poznávat a objevovat celou řadu rostlin a živočichů v jejich přirozeném prostředí a to vše v duchu Komenského „škola hrou“. Pro studenty UP každou středu volný vstup.
Přednášky pro širokou veřejnost
Přednášky členů katedry na nejrůznějších akcích zvyšují povědomí o výzkumných aktivitách na katedře zoologie, představují veřejnosti práci zoologů a umožňují vzdělávat i zájemce o biologii mimo akademickou sféru. Tyto aktivity nedílně patří k činnosti členů katedry.
Milan Veselý
- 18. 1. 2018 – Česká entomologická společnost: Brazílie není jen Amazonie
- 10. 4. 2017 – Greenhorns Shop Zlín: Bali – příroda a podmořský svět
- 30. 3. 2017 – Muzeum Jihovýchodní Moravy Zlín: Za plazy a obojživelníky do pralesů Střední Ameriky
- 12. 1. 2017 – Česká entomologická společnost: Do Darienu s nasazením života
- 26. 1. 2017 – Vertikon Zlín: Za novými druhy do panamských pralesů
Ivana Fellnerová
- 17. a 18. 3. 2018 – Dny mozku v Pevnosti poznání: Moje paměť: Hrůza!(?)
- 23. 5. 2017 – Workshop pro členy ČSTPMJ v Pevnosti poznání: Mozek, řeč neuronů a paměť
- 16. 3. 2017 – Národní týden trénování paměti, PřF UP OL: Moje paměť: Hrůza!(?)
- 18. 3. 2017 – Národní týden trénování paměti v Pevnosti poznání: Moje paměť: Hrůza!(?)
Pevnost poznání
Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého, Pevnost poznání je unikátním místem pro neformální vzdělávání. Na rozdíl od všech moderních science center v České republice i ve světě, muzeum Pevnost poznání bylo vybudováno v areálu Korunní pevnůstky rekonstrukcí vzácné dřevěné historické stavby. Zatímco ještě v r. 1857 byla budova součástí bastionové pevnosti a skladovala se v ní dělostřelecká technika a munice, od r. 2015 je centrem popularizačních aktivit Univerzity Palackého a vyhledávaným místem zábavy, vzdělání i odpočinku. Půvabně se zde prolíná bohatá minulost s dynamickou současností a Pevnost tak oplývá potenciálem bavit všechny věkové kategorie. Od školáků přes vysokoškolské studenty až po rodiny s dětmi či seniory.
V muzeu se kromě několika sálů, planetária, laboratoří a výtvarné dílny nachází čtyři hlavní expozice: historicky zaměřená expozice Věda v pevnosti, zoologicky, ekologicky a geograficky zaměřená expozice Voda v krajině, Rozum v hrsti – expozice zaměřená na biologii člověka, činnost mozku a hlavolamy. Poslední expozice Světlo a tma prezentuje na mnoha atraktivních exponátech vlastnosti světelného záření. http://www.pevnostpoznani.cz/expozice/
U zrodu muzea stálo několik členů Katedry zoologie; navrhovali strukturu biologicky zaměřených expozic, jednotlivých exponátů a stále pracují na inovacích, rozšiřování i tvorbě nových exponátů a vzdělávacích programů:
- Uvírová, V. Uvíra, A. Vláčilová, E. Tošenovský: práce v expozici „Voda v krajině“ (návrhy a inovační rozvoj exponátů Koryto řeky, Podmořská jeskyně, Pískovna a další).
- Fellnerová: práce v expozici „Rozum v hrsti“ (návrhy a inovační rozvoj exponátu Mozek, Oko, interaktivní stavebnice Krvinky a další)
Muzeum poskytuje ideální možnost zapojení také pro studenty formou placených animátorů, popř. vedoucích přírodovědných kroužků a letních příměstských táborů. Dále je možnost, ve vazbě na muzeum, řešit Bc. resp. DP. http://www.pevnostpoznani.cz/muzeum-vedy/